Cílová skupina svede s online kampaněmi zázraky

Každá cílová skupina má odlišné smýšlení a musíte ji dokonale poznat

Ať už na trh přicházíte s čímkoliv, cíl je vždy jediný – vytvořit bohatou komunitu zákazníků s optimální kupní sílou. Umět připravit lákavý obsah, který vzbudí zájem a obratem přesvědčí zákazníky k nákupu, je ale občas alchymie. Snadněji to půjde tehdy, pokud odhalíte, co vaše cílová skupina očekává. Jedině tak se vaše sociální sítě i PPC reklamy stanou úrodnou půdou pro žádoucí konverze.

Mnozí podnikatelé zhruba tuší, kdo je jejich cílová skupina. Tedy alespoň co se týče pohlaví, věku, demografických údajů nebo výše příjmů. K efektivnímu využívání sociálních sítí a PPC reklam to ovšem nestačí. Jako správný podnikatel totiž musíte být tak trochu psycholog a znát své zákazníky jako vlastní boty.

Cílová skupina má ve všech oborech podnikání dvě roviny – primární zákazníky, kteří figurují coby vážní zájemci o koupi, a sekundární zákazníky, kteří šíří povědomí o značce, ale reálně o nákupu zatím neuvažují.

Abyste co nejlépe pochopili smýšlení cílové skupiny jakožto celku, je zapotřebí se s takovými lidmi propojit na osobní úrovni a mít komplexní přehled o jejich chování. A věřte, že každý detail se počítá.

Osvojení marketingové psychologie je esem v rukávu

Pokud chcete poznat, jaká je vaše cílová skupina, není od věci vklouznout do světa marketingové psychologie, která vychází ze studia lidského chování ve společnosti. Dobře zpracovaná a využitá data vždy budou hrát ve váš prospěch – vaše sociální sítě i PPC reklamy budou díky optimalizaci prosperovat a kupní síla jenom poroste. Pro analytiku se hodí zejména:

1. Psychografická segmentace

Pomáhá zjistit osobnostní, povahové i charakterové rysy zákazníků, kromě toho odhaluje jejich společenské postavení, zájmy a životní styl. Psychografická segmentace vás naučí mluvit stejnou řečí, jako vaši zákazníci, zároveň snadněji vyladíte grafickou podobu propagace, která v očích sledujících získá atraktivnější tvář.

2. Behaviorální marketing

Přináší povědomí o nákupních zvyklostech zákazníků. S jeho pomocí zjistíte, jak často a co přesně nakupují, co se jim ne/líbí, čeho se bojí a v čem tkví důvod jejich nerozhodnosti.

Protože spotřebitelské chování přirozeně podléhá různým trendům a výkyvům, je zapotřebí získané údaje pravidelně aktualizovat.

V každém případě je to cenná metoda, díky níž ve správný čas a na správném místě připravíte sofistikovaný obsah vyhovující potřebám vašich zákazníků. Současně získáte větší prostor pro plánování akcí, které klientům ušijete doslova na míru. Pro mnohé podnikatele bývají výsledky také hodnotným podnětem pro zkvalitnění produktů i služeb.

Využívejte kvantitativní i kvalitativní nástroje

Nabízí se otázka, jak data vlastně shromáždit, abyste je mohli následně zapracovat do PPC reklamy nebo do kampaně určené na sociální sítě. Vůbec nejlepší je využití praktických průzkumů, které se rovněž mohou stát perfektním doplňkem pro další metodiky či navazující analýzy. Přímé zdroje totiž od zákazníků nezískáte jinak, než právě touhle cestou.

Kvantitativní metoda – představuje možnost získání dat od širokého vzorku uživatelů, podle nichž určíte obecné potřeby cílové skupiny. Využívat můžete jak data mining, hromadné průzkumy, online i offline dotazníky, stejně tak analýzy vycházející ze zákaznické podpory.

Kvalitativní metoda – dokáže určit důvody a příčiny chování zákazníků. Protože vychází z menšího vzorku uživatelů, není vhodná pro tvorbu hromadných statistik. Načerpat potřebné údaje můžete formou focus group, rozhovorů s účastníky nebo prostřednictvím přímého pozorování zákazníků při nákupu.

Rubriky

PPC

Sociální sítě

Analytika

Copywriting

Obsahový marketing

WordPress DIVI

Co si dál přečíst

E-shopařovo eso v rukávu – Google nákupy

E-shopařovo eso v rukávu – Google nákupy

Známý mi říkal, že jeho PLA funguje lépe než Google nákupy. Jak to tedy je? Zasvěcení už ví, že ten známý je buď marketingové poleno nebo si z vás jen dělám legraci. Pravda je taková, že Google nákupy a PLA (Product Listing Ads) jsou dvě totožné věci. Jedná se o typ...

číst více

Zaujal vás článek?

Chcete požádat o konzultaci nebo audit zdarma? Napište mi na e-mail sarka@stelladigital.cz Ozvu se vám.